Ветеринарний навчально-виховний комплекс
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний заклад»
Дергачівської районної ради
Харківської області
Розробка уроку з використанням ІКТ у 8 класі.
Тема уроку: Атоми, молекули, йони. Хімічні елементи, їхні назви та символи
Вчитель хімії та біології
Ветеринарного НВК
Леденьова І.М.
с. Ветеринарне 2014р.
Тема: Атоми, молекули, йони. Хімічні елементи, їхні назви та символи.
Мета.
освітня: поглибити знання учнів про атоми і молекули як складні структурні частинки речовини; формувати поняття про йони та хімічний елемент як визначений вид атомів; ознайомити учнів з сучасною українською номенклатурою;
розвиваюча: розвивати уміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв`язки; уміння самостійно шукати інформацію;
виховна: виховувати навички взаємодопомоги, взаємодії, уміння працювати в групах.
Тип уроку: комбінований.
Методи і методичні прийоми:
1.Інформаційно-рецептивний.
а) словесний – розповідь-пояснення, бесіда, повідомлення учнів;
б) наочний – ілюстрації, демонстрації, презентації.
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, одержання з тексту, ілюстрацій та презентацій нових знань; робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді (презентація, ілюстрації), закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно-пошуковий.
Постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4. Візуальний.
Заповнення таблиці.
5. Сугестивний.
Застосування різних видів мистецтва. (вірші).
Базові поняття й терміни: атом, молекула, йони, хімічний елемент, ядро,
електрон, протон, нейтрон.
Місце уроку в навчальній темі: поточний.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів ім. Д.І.Менделєєва, презентація PowerPoint, таблиці будови атома, йонів.
Міжпредметні зв`язки: історія, фізика, інформатика, література.
Структура уроку:
І. Організаційний етап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
IV. Мотивація навчальної діяльності.
V. Вивчення нового матеріалу.
VІ. Узагальнення та систематизація знань.
VIІ. Домашнє завдання.
VIIІ. Підбиття підсумків уроку.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
сіль + спирт + вода + залізні ощурки».
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель.
молекули, йони. Хімічні елементи». З курсу природознавства вам вже відомо, що таке атоми, молекули, з чого вони складаються. Отже, пригадайте:
1. Які частинки називаються молекулами, атомами?
2. Чим молекули відрізняються від атомів?
3. Яку будову має атом?
- А зараз перейдемо до пошуку відповідей на питання, які дозволять розкрити тему уроку.
IV. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети
уроку.
Вчитель.
назви та символи».
Епіграф до уроку:
…Быть может, каждый атом –
Вселенная, где сто планет;
Там всё, что здесь, в объёме сжатом,
Но также то, чего здесь нет.
Валерій Брюсов.
Проблемне запитання.
На при кінці уроку вам потрібно бути відповісти, чи згодні ви з епіграфом? Для чого нам потрібно знати, яку будову має атом?
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Заслуховування заздалегідь підготовлених повідомлень учнів одночасно з переглядом відповідних слайдів презентації.
1) Ранні уявлення про будову речовини.
2) Створення атомно-молекулярного вчення М.В.Ломоносовим і Дж. Дальтоном.
3) Проблемне запитання:
…Запахи мы обоняем различного рода,
Хоть и не видим совсем, как в ноздри они проникают.
…На морском берегу, разбивающем волны,
Платье сыреет всегда, а на солнце всё высохнет.
Видеть, однако, нельзя, как влага на нём оседает,
Как и не видно того, как от зноя она исчезает.
Значит, дробится волна на такие мельчайшие части,
Что недоступны они совершенно для нашего взора.
- Про які частинки йде мова у поемі Тіта Лукреція Кара «Про природу речей»?
4). Ядерна модель будови атома Е.Резерфорда.
2. Робота в парах. Учні одержують картки та заповнюють таблицю. Робота з
підручником.
Елемент |
Розміщення в періодичній системі. |
Характеристика атома |
|||
Символ |
Назва |
№ періоду
|
№ групи
|
Заряд ядра
|
Кількість електронів |
Са |
|
|
|
|
|
|
Калій |
|
|
|
|
|
|
|
|
+12 |
|
|
|
|
|
|
8 |
Р |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
+16 |
|
3. Робота з підручником.
Розглядаємо схему будови атомів і іонів Натрію та Хлору.
Учні записують у зошиті поняття йон, катіон, аніон.
4. Хімічні елементи, їх назви та символи.
Розповідь учителя з одночасним переглядом презентації.
Хімічний елемент – з латинської «стихія», «первинна речовина» - це певний за будовою тип атома.
Кожний елемент має свою назву, яка записується з великої літери та письмове позначення – хімічний символ. За їх допомогою записують склад речовин, як із літер – слова.
Хімічні символи запропонував шведський хімік Я.Берцеліус (1779-1848).
Зараз нараховується 116 хімічних елементів, з яких неметалів – 22, металів > 80.
VI. Узагальнення та закріплення знань.
1.З`єднайте назви хімічних елементів з їх символами.
Оксисен Н
Алюміній С
Гідроген Fе
Карбон О
Ферум Al
2.Бліцтурнір.
1) Найменша частинка речовини, яка зберігає її властивості. (Молекула)
2) Як називається ядро атома водню? (Протон)
3) Найдрібніша частинка речовини. (Атом)
4) Частинка з найменшою масою. (Електрон)
5) Вертикальний ряд подібних за властивостями елементів. (Група)
6) Хто автор ядерної моделі будови атома? (Е.Резерфорд).
3. 1). Хімічний елемент – це …
2). Аніон – це …
3). Із запропонованих сполук Н2SO3, Os, KOН, СоCl2, Н2O2,O3, МоS2
випишіть формули речовин, до складу яких входять атоми Оксигену.
4). Зайвий йон? а) S2- б) Na+ в) Cl- г) NO3-
5) Який символ відповідає Fepуму: а) F б) Fe в) Fr г) Fm
6). Що означає запис: 2O, O2, O 2-
VII. Домашнє завдання.
Вивчити відповідний матеріал підручника. Виконати завдання.
Творче завдання. Написати вірші або казку про хімічні елементи.
VIII. Підбиття підсумків уроку.
Учитель просить учнів визначити, чи на всі питання, що ставилися відповідно до теми уроку, отримані відповіді.
Для підбиття підсумків уроку використовується інтерактивна технологія колективно-групового навчання «Незакінчене речення». Учням пропонується продовжити речення: «Найважливішим на цьому уроці для мене було…»
ХІМІЯ2014
с. Ветеринарне, б.2, кв 28, Дергачівського району, Харківської області+380972432251